sobota 31. července 2010

Fytoterapie - využití léčivých rostlin v léčbě, prevenci, podpoře a doplnění léčby onemocnění u lidí a zvířat

Nedávno jsem si četla o bylinných přípravcích pro zvířata značky Phytovet. Tyto bylinné přípravky mohou být určeny např. na posílení dýchacího aparátu, ke zklidnění zvířete nebo podporu imunitního systémuu atd. Využitím léčivých rostlin v léčbě, prevenci nebo doplnění léčby se zabývá fytoterapie. Mohou být bylinné přípravky účinné také u zvířat? Pokud vás toto téma zaujalo, čtěte dále o veterinární fytoterapii...


Celosvětově rozšířený trend směřující k návratu užívání přírodních prostředků v humánním léčitelství, vede již dnes mnoho majitelů nejen hospodářských zvířat, ale i domácích mazlíčků k využití fytoterapie jako jedné ze základních léčebných metod komplementární medicíny v péči o zdraví zvířete.

Fytoterapie je terapeutická metoda založená na využití léčivých rostlin v léčbě, prevenci, podpoře a doplnění léčby onemocnění u lidí a zvířat. Fytoterapeutika jsou vícesložkové směsi, které se díky velkému množství obsahových látek vyznačují širokým terapeutickým spektrem, jsou šetrné k organismu zvířete a mají v porovnání se synteticky vyráběnými preparáty výrazně menší množství vedlejších účinků.

Přesto, že fytoterapie ve veterinární praxi je stará jako chov domácích zvířat sám a již dnes je mnoha majiteli zvířat a veterinárními lékaři hojně užívána v péči o zdraví zvířete, nachází se vědecky fundovaná, speciálně orientovaná veterinární fytoterapie stále ve stádiu vývoje. Z těchto důvodů je nutné využít rozsáhlých humánně medicínských studií z oblasti léčivých rostlin v adaptaci pro veterinární fytoterapii.

Přípravky řady PHYTOVET ve svém složení používají léčivé rostliny, jejichž příznivé účinky na jednotlivé druhy onemocnění jsou dlouhodobě známy nejenom z tradičního lidového léčitelství, ale jejichž účinnost a obsahové látky jsou vědecky prozkoumány a prokázány.

Zjevně bezpečnější přístup léčby pomocí bylinek také odpovídá zájmu o ekologii a přirozené léčebné prostředky, který roste po celém světě. Použití fytoterapie při veterinární praxi nabízí rozšíření terapeutických prostředků a v kombinaci s ostatními terapeutickými přístupy zajišťuje bezpečnou léčbu při ohleduplném zacházení se zvířaty a životním prostředím.

Zdroj: Phytovet - veterinární bylinné přípravky

Bylinné přípravky pro psy

Bylinné přípravky pro koně

Bylinné přípravky pro kočky

čtvrtek 22. července 2010

Plynatost u psa


Plynatost u psa je způsobena tím, že pes během jídla nebo při pohybu polkne příliš mnoho vzduchu, případně mu v žaludku kvasí potrava. Může to však způsobit nebezpečné potíže.

Žaludek se nafoukne jako balón, což je nepříjemné a bolestivé. Některé rasy jako např. německá doga, zlatý a labradorský retrívr, boxer, irský setr, německý ovčák nebo bernardýn jsou k plynatosti náchylné. V některých případech, když se pes po krmení prudce pohybuje, se může žaludek přetočit.

1. Příznaky:

- neklid
- nafouklé břicho
- slinění
- zvracení bez výsledku

2. Léčba:

Není-li pes okamžitě ošetřen, dojde k selhání organismu a psovi hrozí smrt. Veterinární lékař může přebytečné plyny vypustit hadičkou, většinou však je nutný chirurgický zákrok.

3. Prevence

- Je lepší krmit psa častěji a po menších dávkách.

- Je vhodné podávat potravu na vyvýšeném místě.

- Omezit pohyb po jídle na minimum.

Doporučené produkty při poruchách trávení jako je zvracení, průjem, plynatost

Torze žaludku

Torze žaludku neboli jeho zauzlení je velice závážné a život ohrožující onemocnění, které postihuje převážně starší psy, psy velkých plemen a plemena s hlubokým hrudním košem (dogy, německý ovčák, setr, irský vlkodav, dobrman, labradorský retrívr, bernardýn, španělský mastin, neapolský mastif, brazilská fila). Ze středních a malých plemen psů jsou nejčastěji postiženými plemeny baset)

Rizikovým faktorem je nekvalitní krmení, obzvláště pokud jsou krmeni pouze jednenkrát denně a přemíra pohybu po krmení. Statistika úmrtnosti je v tomto případě značně vysoká (kolem 30 – 40 %).

Pokud není pes s torzí žaludku co nejdříve operován, dochází k selhání oběhového systému a nastává smrt. Proto je rozpoznání prvních příznaků chovatelem velmi důležité. Statistiky uvádějí, že torze žaludku je druhou nejčastější příčinou úhynu psů hned po rakovině...

Celý článek naleznete zde:

Torze žaludku - Příčiny, příznaky, léčba, prevence a doporučení

Pokud vašeho psa trápí častá plynatost, doporučuji vyzkoušet krmivo Platinum.

Krmivo Platinum - Nejčastější otázky a odpovědi

 Související články:

Poruchy zažívání u psů - průjem, zvracení, zácpa, hubnutí, plynatost
Zvracení u psa - Kdy je třeba vyhledat veterináře
Průjem a zvracení u psa - Poznáte zda je stav závažný?
Průjem u psa - Co dělat, když má štěně průjem
Humican - účinná pomoc při průjmech, v rekonvalescenci či podpoře imunity u zvířat 
Hyalutidin HC aktiv - účinná ochrana vašich kloubů
Proč Hyalutidin pomáhá při artróze zajistit bezbolestný pohyb?